Zpravodajství z ročníku 2016


Tiskové zprávy ke stažení:

Zahajovací večer - Neděle 12.6.2016

Pondělí 13.6. 2016

Úterý 14.6. 2016

Středa 15.6. 2016

Čtvrtek 16.6. 2016

Pátek 17.6. 2016

Sobota 18.6. 2016

Den sedmý - Sobota

Vyhlášení cen festivalu filmových a televizních komedií 38. Novoměstský hrnec smíchu 2016

Očekávané výsledky soutěžních kategorií byly vyhlášeny ve večerních hodinách v Kině 70, centru festivalového dění v Novém Městě nad Metují. Festival se konal pod patronací Jana Hrušínského, který s úsměvem vítal hosty festivalu již při zahájení na Husově náměstí a se srdečnou zdravicí dorazil i na vyhlášení, kterému předcházel koncert skupiny Pozdní sběr.





CENU FITES ZA NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ

Radkovi Bajgarovi a Mirce Zlatníkové

Teorie tygra


CENU ZA VÝTVARNÝ POČIN

Petru Hojdovi za kameru ve filmu

Muzikál aneb Cesty ke štěstí


CENU ZDEŇKA PODSKALSKÉHO za nejvýraznější výkon mladého tvůrce

Filipovi Antoniovi za herecký výkon ve filmu

Jak básníci čekají na zázrak


CENU ZA NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON

Tatianě Vilhelmové za výkon ve filmu

Teorie tygra


CENU ZA NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON

Jakubovi Kohákovi za výkon ve filmu

Teorie tygra


CENU ZA NEJLEPŠÍ REŽII

Petrovi Zelenkovi za režii filmu

Ztraceni v Mnichově


HLAVNÍ CENU ZLATÝ PRIM v kategorii nejlepší filmová komedie filmu

Teorie tygra


CENU ZA NEZAPOMENUTELNÉ ROLE V ČESKÝCH FILMOVÝCH A TELEVIZNÍCH KOMEDIÍCH

Iva Janžurová


CENA DIVÁKA

byla vyhlášena ve 21:00 po odvysílání posledního snímku Ztraceni v Mnichově.

1. místo získal film Teorie tygra s 28,22%
2. místo získal film Jak básníci čekají na zázrak 23,77%
3. místo získal film Padesátka 23,40%


Studentská porota udělila tyto ceny:


HLAVNÍ CENU STUDENTSKÝ SMÍCH v kategorii nejlepší studentské dílo filmu

LHÁŘI

v režii Roberta Hloze


HLAVNÍ CENU - MLADÝ PRIM v kategorii nejlepší filmová komedie filmu

TEORIE TYGRA

v režii Radka Bajgara


HLAVNÍ CENU - MLADÝ PRIM v kategorii nejlepší televizní komedie filmu

TROSEČNÍK

v režii Karla Janáka





V roce 2015 dostal Cenu za nezapomenutelné filmové a televizní komedie Viktor Preiss. V roce 2016 stejnou cenu převzala z rukou patrona festivalu Jana Hrušínského Iva Janžurová. "S jistou nadsázkou by se dalo říct, že Iva Janžurová rozdala úsměvy milionům diváků, dělala to včera, dělá to dnes a bude to dělat i zítra. Vážím si, že cenu předávám právě jí a přeji mnoho zdaru a sil do profesního i osobního života," srdečně blahopřeje Jan Hrušínský. Dojatá herečka přijala cenu, které předcházela upoutávka připomínající některé z jejich rolí se slovy: "Cena je pro mě báječný předěl, ne závěr kariéry, protože věřím, že se mě ještě podaří něco veselého natočit. Momentálně se už méně realizuji na divadle, tak uvidíme, jak naložím s filmovými příležitostmi."

Oceněná Iva Janžurová ztvárnila nespočet komediálních rolí. A jak se za nimi ohlíží? "Dostat komediální roli ve mně vždy vyvolávalo povinnost lidi zabavovat. Když se herec poprvé vidí ve filmu, dívá se jen na sebe. S odstupem času, když se dívám na filmy, ve kterých jsem hrála, vidím tam plno nových věcí a spojitostí, směju se sama sobě," komentuje herečka, která i přesto, že si zahrála v komediích Václava Vorlíčka, ve kterých se několikrát vraždilo, sama černý či drsný humor nevyznává. "Zásadně se mi líbí to, co je srozumitelné. Nemyslím tím intelektuální humor, ale takový laskavý, který má svoji logiku, není k němu přišitý jakýsi gag." "A to se podívejme, já si pamatuji, jak jsi jednou s gustem podřízla Čestmíra Řandu. Ve scénáři znělo doslova, že ho podřízne jako králíka, jenže králíci se nepodřezávají, podřezávají se slepice! A to nebyl zrovna laskavý humor," dodává se smíchem režisér Václav Vorlíček, vyslechnuv rozhovor s Ivou Janžurovou.



Václav Vorlíček na rozdíl od Ivy Janžurové vyznavačem černého humoru je. "Jsem až takovým vyznavačem černého humoru, že za jeden film, ve kterém dominovala paní Iva, jsme zabili sedm lidí a na každou tu smrt byl v publiku hurónský smích. A nebyly to jenom nesympatické figury, a přesto se lidé od srdce smáli."

Michaela Tomešová, dříve Doubravová, dorazila za studentskou porotu bez manžela Romana, který se musel z pracovních důvodů omluvit. "Za nás jednoznačně vyhrála Teorie tygra, hořkosladká komedie, která nás bavila. Manžel do mě neustále drcal loktem a kladl otázku, proč tento film neviděl před svatbou. Objektivně mohu říci, že se nejraději dívám na filmy podle skutečné události, které odráží nás všechny, situace se nás týkají a můžeme se nad situacemi pousmát. Stejně tak si vybírám literaturu - ze života a o životě, motivační témata."



Festival probíhal v režii Městského klubu a jeho ředitele Zdeňka Krákory, za podpory města Nové Město nad Metují, hejtmana Královohradeckého kraje, nadace ČEZ a hodinářské společnosti ELTODO. Slavnostní večer, stejně jako celý festival, moderoval Michal Jančařík. Pro velký úspěch středečního koncertu Ondřeje Provazníka, vystoupil talentovaný zpěvák i v rámci galavečera s písní Jdi za štěstím.

"Letošní ročník by měl být pro diváky impulzem, že s českou komedií je to stále usměvavé, že má cenu chodit do kina i na české filmy. Novoměstský hrnec smíchu bude, doufejme, i nadále chloubou Nového Města nad Metují a mým přáním je, aby byli lidé spokojení a hlavně tolerantní vůči novým organizátorům. Úsměvy ať šíří dál, a pokud se vyskytne cokoliv, co je potřeba změnit a upravit, ať se nebojí říci to přímo nám. Smích a radost je zapotřebí rozdávat všude kolem a já věřím, že k tomu letos rozhodně přispějeme," dodává ředitel festivalu Zdeněk Krákora.



Den šestý - Pátek

Andrea Kalivodová se synem Adrianem zavítali na 38. Novoměstský hrnec smíchu.

Pátek je den, kdy už jsme naladěni na volný víkend a čas prožíváme s větším klidem, očekávaje dny odpočinku. Volnočasové aktivity nabízí taktéž festival filmových a televizních komedií, kde se v pátek promítalo opět již od 8:30 ráno, a poslední z filmů byl nasazen ve 22:00. První film na plátně byl v režii F. A. Brabce V peřině. Hlavní představitelé filmu jsou Lucie Bílá, Karel Roden, Bolek Polívka či Amélie Pokorná. Následovala Noc na Karlštejně od Zdeňka Podskalského st., důvěrně známý snímek, který nadčasově přináší dobrou náladu a úsměvy.

Na pořadu dne byl taktéž blok zvaný Rozesmátá kamera, Festivalová soutěž amatérského filmu a Studentský smích. Večerní hodiny patřily soutěžnímu snímku Wilsonov, který režíroval Tomáš Mašín a hlavní role ztvárnili Jiří Macháček, Vojtěch Dyk a Tatiana Pauhofová. Pro velký úspěch se ještě v pozdních hodinách promítal film Teorie tygra.



Doprovodný program patřil nejmenším. Dopoledne to byl workshop pro školy a odpoledne Dětský den s firmou HALLA za účasti výrobního ředitele Martina Čapka, který stál za přípravou interaktivního programu, kterého se přijela zúčastnit také operní pěvkyně Andrea Kalivodová se svým synem Adrianem. "Adrianek si to užil víc než maminka, která na něj musí dávat neustálý pozor. Jen co uviděl bazén s vodou, rovnou do něj oblečený skočil, takže jsme v Novém Městě nad Metují rovnou i nakupovali nové oblečení," komentuje se smíchem operní diva. A co by poradila ostatním maminkám, které mají podobně živé a aktivní dítě? "Rozhodně řešit věci s humorem. Co děti nemají rády a nesnáší je jakékoliv napětí či stres. Když dítě spadne, tak se z toho prostě poučí a to k tomu dětství patří. Takže jestli mohu radit, tak zachovat klid a chladnou hlavu, snažit se najít pro děti pochopení a hlavně hodně lásky."



Jak již na pódiu při zdravici a krátkém rozhovoru s moderátorem Michale Jačaříkem Andrea Kalivodová zmínila, některé ze soutěžních snímků již viděla. "Musím říct, že opravdu krásný film je Teorie tygra, ze kterého jsem byla nadšená stejně jako z obsazení filmu, který je moudrý, s nadhledem, hořkým humorem a zkrátka takový pravdivý. Komedie velice vyhledávám a mám ráda inteligentní humor a nadsázku. Není to trend, ale já ho více ocením."

Hlavní základnou festivalu jsou prostory novoměstského Kina 70. Program festivalu je ovšem sestaven tak, že festivalové vůně a chutě se šíří okolím kina i novoměstskými ulicemi a prostranstvími, kde je možné absolvovat celou řadu doprovodných akcí - koncertů, výstav, besed, tanečních vystoupení. Festival trvá do soboty 18. června. Během festivalu probíhá prodej vstupenek 2 hodiny před začátkem představení. Promítané snímky jsou uvedeny v kvalitě a formátu 2D Cinemas. Přesné časy představení, kompletní výčet prezentovaných snímků a detailní program včetně dalších doplňujících informací získáte na internetové adrese www.hrnecsmichu.cz



Den pátý - Čtvrtek

Festivalový čtvrtek v Novém Městě nad Metují a ohlédnutí do historie

Málokdo z nás by předpokládal, že by se moderátor mohl osvědčit natolik, že ho ani po deseti letech moderování festivalu filmových a televizních komedií nebudou chtít vyměnit. A tak se rok co rok příznivci veselých filmů setkávají s laskavým a fundovaným hlasem moderátora, kterého můžete znát z obrazovky televize Nova či z dřívějšího pořadu Cyklotoulky. Není to náhoda, že právě tento pořad přivedl moderátora k psaní publikací, tedy přesněji řečeno cykloprůvodců. Třetí v pořadí pokřtil nedávno v pražské restauraci Passage a pojednává o jižní Moravě (pozn. redakce: průvodce se jmenuje Na kole jižní Moravou), kterou Michal Jančařík dokonale poznal z mnoha pohledů. Za svými začátky na festivalu Novoměstský hrnec smíchu se ohlíží s nostalgií. "Když se tak ohlédnu, tak není jiná akce, která by pro mě měla takový význam, jako Novoměstský hrnec smíchu. Poznal jsem tu tři pořadatele. Všechno se vyvíjí, nikdo nemůže být někde věčně a já jsem rád, že přestože ty změny byly, tak jsem zůstal. Začínal jsem na pozvání Pavla Zedníčka, který byl tehdy patronem." Sám moderátor však nepatří ke klasickým divákům, neboť jak sám zmínil, při komediích se nesměje a pokud už se tak stane, je to úspěch. "Lidi v sále se smějí víc a leckdy se i divím, čemu všemu," dodává.



Pořadatelem festivalu je Městský klub v Novém Městě nad Metují. Celých sedmnáct let probíhal festival pod vedením Ilony Daňkové a Stáni Brendlové. Od roku 2016 vede klub na základě výběrového řízení nový ředitel Zdeněk Krákora, který má s pořádáním kulturních akcí bohaté zkušenosti a jeho cílem je festival dále rozvíjet. "Letošní ročník by měl být pro diváky impulzem, že s českou komedií je to stále usměvavé, že má cenu chodit do kina i na české filmy. Novoměstský hrnec smíchu bude, doufejme, i nadále chloubou Nového Města nad Metují a mým přáním je, aby byli lidé spokojení a hlavně tolerantní vůči novým organizátorům. Úsměvy ať šíří dál, a pokud se vyskytne cokoliv, co je potřeba změnit a upravit, ať se nebojí říci to přímo nám. Smích a radost je zapotřebí rozdávat všude kolem a já věřím, že k tomu letos rozhodně přispějeme," komentuje Zdeněk Krákora.

Bývalá ředitelka Městského klubu a pořadatelka festivalu Ilona Daňková dodává: "Ráda bych připomněla, že nultý ročník festivalu se konal již v roce 1978. Tuto nádhernou akci vymyslel Petr Haš, tehdejší ředitel Kina 70, pozdější ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové. Nultý ročník byl nesoutěžní přehlídkou a měl velký úspěch. V roce 1979 se konal již soutěžní 1. ročník a historicky první Zlatý Prim si odnesl film Kulový blesk. Mým prvním festivalem se stal v roce 1981 jeho třetí ročník, působila jsem jako ekonomka a zůstala jí až do roku 1999, kdy jsem se stala ředitelkou. Samozřejmě vzpomínám velice ráda na všechny ročníky."



Festival je v plném proudu a jeho čtvrteční část patřila filmu Přijela k nám pouť, který byl určen nejmenším divákům, stejně jako doprovodný program na terase Kina 70. Dalšími promítanými filmy byly Decibely lásky, Vánoční kameňák a Padesátka v režii Vojty Kotka.

Hlavní základnou festivalu jsou prostory novoměstského Kina 70. Program festivalu je ovšem sestaven tak, že festivalové vůně a chutě se šíří okolím kina i novoměstskými ulicemi a prostranstvími, kde je možné absolvovat celou řadu doprovodných akcí - koncertů, výstav, besed, tanečních vystoupení. Festival trvá do soboty 18. června. Během festivalu probíhá prodej vstupenek 2 hodiny před začátkem představení. Promítané snímky jsou uvedeny v kvalitě a formátu 2D Cinemas. Přesné časy představení, kompletní výčet prezentovaných snímků a detailní program včetně dalších doplňujících informací získáte na internetové adrese www.hrnecsmichu.cz



Den čtvrtý - Středa

Vyprodané kino rozesmál film Teorie tygra a bonmoty Jakuba Koháka

Jak už je dobrým zvykem, festival Novoměstský hrnec smíchu přináší pravidelný program pro nejmenší a tím začalo také ranní promítání v Kině 70. Zahájila ho pohádková pop-opera na motivy pohádky Tři zlaté vlasy děda Vševěda od Karla Jaromíra Erbena, Plaváček. Následovala repríza soutěžního snímku režiséra Dušana Kleina Jak básníci čekají na zázrak, který patří mezi favority festivalu.

Odpolední program patřil komedii ze zákulisí natáčení nekonečného TV seriálu Celebrity s.r.o. Na diskuzi k filmu dorazili režisér Miloslav Šmídmajer a zpěvák Michael Foret, který si ve filmu zahrál gynekologa. Se zpěvákem a jeho kapelou se mohli návštěvníci kulturního programu setkat také na koncertu, který se uskutečnil v prostranství před kinem. Režisér Šmídmajer obsadil do filmu i herce, kteří sami jsou režiséři. Považuje za výhodu, aby herec byl současně režisér? "Řekl bych, že režiséři jsou strašně disciplinovaní jako herci. Dušan Klein, Tomáš Vorel a Jirka Mádl co se týká Celebrit s.r.o., a podívejte se dál, třeba v Dvojnících Ondra Sokol. Z minulosti si vybavuji Miloše Formana, Jiřího Menzela. Není to trend, je to spíše tím, že nám chybí některé tipy herců," vysvětluje Miloslav Šmídmajer.



Pro Michaela Foreta byla role ve filmu Celebrity s.r.o. třetí hereckou příležitostí v pořadí. Začínal nemalou rolí ve filmu Experti, následně si zahrál v roce 2012 ve snímku Probudím se včera. Jak sám dodává "Jsem otevřený a snažím se proměnit své příležitosti. Kamera je na detail a je to docela jiné herectví, než v muzikálech. Jsem rád, že si mohu zkušenosti rozvíjet od koncertů pro tisíce lidí na festivalech po herecké zkušenosti v divadlech i před kamerou. Určitě by bylo fajn, kdyby bylo i více opravdu poutavých scénářů."



Večerní promítání patřilo filmu Teorie tygra, který se pro velký úspěch promítal ještě jednou v pozdních hodinách. Doslova velmi veselou vsuvkou byl vstup Jakuba Koháka, který si ve filmu zahrál jednoho ze synů Elišky Balzerové a Jiřího Bartošky. "Roli jsem okamžitě přijal, když jsem zjistil, jaké je obsazení filmu. Do dnes říkám mami a tati mým filmovým rodičům. Natáčelo se nám dobře, protože byla skvělá příprava jak scénáře, tak herců i neherců, jako jsem já. A jestli byla nějaká scéna složitá či se natáčela opakovaně? Řekl bych, že když, tak kvůli kamerám, než kvůli hercům a to byl případ scény s krávami, což se dá předvídat, protože zvíře moc neošéfujete. Lidsky mě tento film posunul v tom směru, že jsem si začal více věřit, i přesto, že mě hodně lidí do filmu nechtělo. Režisér a producent si mě prosadili a bylo to v pohodě," komentuje Jakub, který za své postoje a výroky bývá často považován za kontroverzního. Co si o tom on sám myslí? "Lidé mě za kontroverzního považují a přitom takový nejsem. Kdybych měl dát na to, co si lidé myslí, tak bych dneska hlídal parkoviště na Staromáku a nebyl tam, kde jsem," komentuje s úsměvem protagonista jedné z vedlejších rolí filmu Teorie tygra, který se díky zájmu diváků dostal mezi favority festivalu. Na film dorazil také starosta Nového Města nad Metují Petr Hable s manželkou.



Hlavní základnou festivalu jsou prostory novoměstského Kina 70. Program festivalu je ovšem sestaven tak, že festivalové vůně a chutě se šíří okolím kina i novoměstskými ulicemi a prostranstvími, kde je možné absolvovat celou řadu doprovodných akcí - koncertů, výstav, besed, tanečních vystoupení. Festival trvá do soboty 18. června. Během festivalu probíhá prodej vstupenek 2 hodiny před začátkem představení. Promítané snímky jsou uvedeny v kvalitě a formátu 2D Cinemas. Přesné časy představení, kompletní výčet prezentovaných snímků a detailní program včetně dalších doplňujících informací získáte na internetové adrese www.hrnecsmichu.cz

Den třetí - Úterý

Úterní festival probíhal v hudebním duchu

Poprvé za historii festivalu filmových a televizních komedií, při příležitosti 38. Novoměstského hrnce smíchu, se nový pořadatel Zdeněk Krákora spolu s odbornou porotou shodli na tom, že dají prostor také muzikálům. V úterý tak mohli diváci Kina 70 shlédnut oba dva soutěžní muzikály. Decibely lásky představil moderátor Michal Jančařík, který měl pro návštěvníky kina neobvyklé překvapení. Byla jím píseň C'est La Vie, kterou zazpíval talentovaný mladý zpěvák Ondřej Provazník jako projev uznání Karlu Gottovi, který se v muzikálu také objevil. S velkým aplausem se Ondřej Provazník setkal již v odpoledních hodinách, kdy vystoupil na hudební scéně před kinem, kde zpíval několik písní. "Začínal jsem tak jako Elvis s rock and rollem v kostele, jak já s gospelem. Později jsem toužil dělat jinou hudbu, a proto jsem odešel studovat na konzervatoř," hovoří o svých začátcích zpěvák, který má velmi pozitivní vztah k hudebním a televizním komediím a dodává: "Podle mě uspět s komedií je otázkou toho, že je potřeba trefit linku humoru českého diváka. Ten má rád Švejka a to mi připomíná, že se bude točit nová verze a z toho se přiznám, mám trochu obavy, protože původní roli pana Hrušínského nemůže nic předčit."



Hvězdou hudebního programu se stali také zpěváci Eva Burešová a Kamila Nývltová, která už v minulosti na festivalu vystupovala. Komedie, jak sama přiznala, jsou sice oblíbený žánr, ale raději má romantiku a trailery. "Vodítko k dobrému filmu je pro mě herecké obsazení, na to hodně dám. Recenze neberu moc vážně, dělám si spíše vlastní názor." Sama však jako muzikálová herečka a zpěvačka komediální role nehraje a ani nepřijímá. "Nedávno jsem nad tím přemýšlela, že hraji spíše dramatické role, silné osobnosti, které většinou trpí a umřou. Myslím si, že uvěřitelnější je u mě to utrpení nebo prožitek lásky, než veselohra. Nesu si to nejspíš z vlastního života," vysvětluje zpěvačka.



Celodenní úterní program začal již v 8:30 promítáním pro nejmenší a to filmem Ať žijí duchové. Muzikál aneb cesta ke štěstí byl na programu v odpoledních hodinách.

Kromě stabilního týmu, který se stará o chod festivalu, rozhodl se ředitel Zdeněk Krákora využít také služeb cvičné pekárny Pferda z.s., kde pracují lidé s mentálním postižením a tyto zaměstnance tak podpořit v jejich práci.

Hlavní základnou festivalu jsou prostory novoměstského Kina 70. Program festivalu je ovšem sestaven tak, že festivalové vůně a chutě se šíří okolím kina i novoměstskými ulicemi a prostranstvími, kde je možné absolvovat celou řadu doprovodných akcí - koncertů, výstav, besed, tanečních vystoupení. Festival trvá do soboty 18. června. Během festivalu probíhá prodej vstupenek 2 hodiny před začátkem představení. Promítané snímky jsou uvedeny v kvalitě a formátu 2D Cinemas. Přesné časy představení, kompletní výčet prezentovaných snímků a detailní program včetně dalších doplňujících informací získáte na internetové adrese www.hrnecsmichu.cz.



Den druhý - Pondělí

Festivalové pondělí přineslo návštěvníkům workshop Ondřeje Kepky a soutěžní film Dvojníci

V Kině 70 se už v brzkých ranních hodinách sešlo více než sto zájemců z řad dětí, které shlédli Pata a Mata ve filmu v režii Marka Beneše. Jednalo se o celovečerní film pro celou rodinu. Zájemcům o filmové zákulisí byl v odpoledních hodinách k dispozici workshop Ondřeje Kepky, který se uskutečnil v prostorách místní knihovny. Jednalo se o třetí workshop, který vlastně dle slov Ondřeje Kepky, nemá nikdy předem jasně danou koncepci. Témata se rozvíjí dle zájmu a orientace posluchačů. "Je obtížné předvídat, jaký okruh lidí se na workshopu sejde. Když máte polovinu lidí odborníků a polovinu amatérů, nezavděčíte se a hlavně obě strany budou vždy chtít slyšet něco jiného. Pak je další okolnost a tou jsou generační rozdíly. Malé děti jsou nadšené technikou a chtějí znát filmové triky. Starší už se více rozvíjí do hloubky problematiky filmu," komentuje Ondřej Kepka a současně dodává: "Na jeden workshop přišlo i sto padesát lidí a nemyslím, že to bylo lepší. Tam jsem postrádal osobní kontakt a měl pocit, že si musím vystačit sám se sebou. Díky fotbalovému zápasu jsem letos měl účast na workshopu menší, ovšem kontakt byl osobnější a každý měl možnost oslovit mě s tím, co ho zajímalo. V náročnosti to jiné není."



Na večerní promítání filmu Dvojníci, dorazil také režisér Jiří Chlumský, který je známý spíše jako seriálový režisér (pozn. redakce: Místo v životě, Ošklivka Katka, Kriminálka Anděl, Doktoři z Počátků, Ohnivé kuře a další), komentuje rozličnost práce na seriálech a filmech se slovy: "Je to zcela odlišná práce. Určitě otázka nabídky a poptávky to v první řadě. Filmy dělám jednou za čas pro radost a ano, je to jiný žánr, velký rozdíl. Televize je rychlejší, občas jednodušší. Film je více vizuální záležitost, záběrová a sekvenční technologie a dá mnohem více zabrat ve všech směrech." Otázka problematiky scénáře byla ne festivalu často zmiňována a to ve smyslu, že právě nedotažený scénář bývá často kamenem úrazu. Což nebyla otázka promítaného filmu Dvojníci, o které režisér Chlumský tvrdí, že právě na tomto díle byl scénář dotažený už šest let. Film je v podstatě věnován původnímu režisérovi, který tragicky zemřel. Úplně na počátku stála velmi úspěšná divadelní hra, která se hrála v plzeňském divadle. O hlavní postavě měl Jiří Chlumský jasno již před šesti lety. "První herec, se kterým jsme jednali o obsazení hlavní role, byl Jiří Macháček. Produkční společnost se s ním ovšem nedohodla a obdobně to probíhalo i ve spolupráci s druhou produkční společností. Nakonec jsme začali uvažovat o úplně jiném herci. Ondra Sokol se role chopil výborně a proměnil ji přesně, jak jsem si to představoval, tedy že role je uvěřitelná," dodává režisér.



"Obecně ke scénářům bych řekl, že motivace nechybí, určitě ho scénárista ani nepodceňuje, protože se pod něj podepisuje a každý se snažíme odvádět tu nejlepší práci," dodává k problematice scénářů Petr Hudský, který má na festivalu filmových a televizních komedií rovnou dva snímky, na kterých jako scénárista spolupracoval. Dvojníci a Celebrity s.r.o. "Do Dvojníků se mě zezačátku nechtělo, protože to je nejprovařenější téma, ale pak chytily ty absurdní situace," s úsměvem komentuje scénárista.

Herec Marek Lambora debutoval ve své první roli, která měla negativní charakter. Absolvoval výběrové řízení a dle slov režiséra Chlumského, nadějný jednadvacetiletý herec svoji příležitost proměnil skvěle. "Na natáčení to bylo moc pěkný, takže nervozita nepanovala. Hrát grázla je podle mě lepší, než hrát hodnýho chlapce. Těším se na nové výzvy a rád bych si zkusil různé polohy herectví, tak uvidím, co mě přinese život."



Hlavní základnou festivalu jsou prostory novoměstského Kina 70. Program festivalu je ovšem sestaven tak, že festivalové vůně a chutě se šíří okolím kina i novoměstskými ulicemi a prostranstvími, kde je možné absolvovat celou řadu doprovodných akcí - koncertů, výstav, besed, tanečních vystoupení, jako třeba na terase Kina 70, kde se uskutečnil koncert novoměstské kapely Jana Krále TheAcoustics, která zahrála taktéž při zahájení výstavy na zámku. Festival trvá do soboty 18. června.

Během festivalu probíhá prodej vstupenek 2 hodiny před začátkem představení. Promítané snímky jsou uvedeny v kvalitě a formátu 2D Cinemas. Přesné časy představení, kompletní výčet prezentovaných snímků a detailní program včetně dalších doplňujících informací získáte na internetové adrese www.hrnecsmichu.cz. Pořadateli jsou Městský klub Nové Město nad Metují a město Nové Město nad Metují.

Den první - Neděle

Zahájení 38. ročníku Festivalu filmových a televizních komedií Novoměstský hrnec smíchu 2016

Zahajovací vernisáž, která se uskutečnila v neděli 12. června 2016 na zámku rodiny Bartoň-Dobenín v Novém Městě nad Metují, byla jak jinak než na veselé téma. Sérii vtipů pod názvem Turné černého humoru vystavila kapela TheTapTap, která krátce po zahájení koncertovala na náměstí. Nevšední kapela, složená z tělesně postižených studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu, vystavuje především kreslené vtipy o lidech s handicapem. "Za celou dobu jsme se setkali jen jednou s nepochopením naší výstavy a to je myslím způsobeno nedostatkem smyslu pro černý humor. Mohu vás ujistit, že náš humor je ve skutečnosti mnohem tvrdší a tak se neostýchejte zachovat nadhled a pobavit se," komentuje kapelník Šimon Ornest.

Hlavní základnou festivalu byly prostory novoměstského Kina 70. Program festivalu je ovšem sestaven tak, že festivalové vůně a chutě se šíří okolím kina i novoměstskými ulicemi a prostranstvími, kde je možné absolvovat celou řadu doprovodných akcí - koncertů, výstav, besed, tanečních vystoupení, jako třeba na terasa Kina 70, kde se uskutečnil koncert novoměstské kapely Jana Krále TheAcoustics, která zahrála taktéž při zahájení výstavy na zámku.



Oficiální slavnostní zahájení se odehrálo v Kině 70 za účasti patrona festivalu Jana Hrušínského, členů poroty a ostatních hostů, které uvedl moderátor Michal Jančařík. Hned na začátku poděkoval za dlouholetou pořadatelskou práci Iloně Daňkové a Stanislavě Brandlové, které se o Novoměstský hrnec staraly celých 17 let. Novému řediteli Městského klubu Zdeňku Krákorovi obě dámy popřály, aby se za sedmnáct let ohlížel se stejně dobrým pocitem jako ony. Jan Hrušínský zahájil festival slovy: " Je vědecky dokázáno, že smích léčí. Každý lékař vám to potvrdí. Upřímně přeji všem, aby nikdo nemusel brát žádné jiné léky, než je právě humor." Od nového ředitele Zdeňka Krákory obdržel dárek v podobě hodinek značky Prim, které věnoval patron festivalu společnost Elton hodinářská a.s., s jehož podporou se na festivalu setkáváme již od prvního ročníku.


Promítání filmu Jak básníci čekají na zázrak, předcházelo hudební vystoupení členek Základní umělecké školy pod vedením paní učitelky Petrušínské. Seskupení vystupuje pod názvem Fukando. Samotný film byl uveden za účasti režiséra Dušana Kleina a některých aktérů filmu, jako třeba Dáši Zázvůrkové, Denisy Nesvačilové a Filipa Antonia, kteří po skončení filmu zůstali k dispozici divákům pro společnou debatu. "Dobří holubi se vracejí, aby odčinili všechny hříchy, které spáchali. Sešli jste se v hojném počtu a snad i v hojném počtu zůstanete až do konce. Zde, v tomto kině, Básníci vznikli před třiceti pěti lety. Je to jediný případ, který znám, kdy film zachycuje v takovém časovém odstupu všechny skutečné hrdiny," doplňuje režisér, který současně přislíbil, že další díl básníků už natáčet nebude.



Během festivalu probíhá prodej vstupenek 2 hodiny před začátkem představení. Promítané snímky jsou uvedeny v kvalitě a formátu 2D Cinemas. Přesné časy představení, kompletní výčet prezentovaných snímků a detailní program včetně dalších doplňujících informací získáte na internetové adrese www.hrnecsmichu.cz. Pořadateli jsou Městský klub Nové Město nad Metují a město Nové Město nad Metují. Festival probíhá s podporou Královéhradeckého kraje pod záštitou hejtmana Lubomíra France. "Shodou okolností u nás probíhá Mistrovství světa v lukostřelbě pro handicapované a poslední kvalifikace na olympiádu v Riu, tak je ve městě živěji. Organizačně to zvládáme velmi dobře. Těší nás, že je ve městě rušno a držím novému řediteli palce, aby se popral se svojí výzvou a festivalu se nadále dařilo", dodává Petr Hable, starosta Nového Města nad Metují.

Zpravodajství z ročníku 2015 najdete ZDE

Návrat na úvodní stranuVIDEOGALERIEKONTAKTYMEDIÁLNÍ MONITORINGFOTOGALERIEMINULÉ ROČNÍKYAKTUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍCENYPOROTADOPROVODNÉ AKCEPROGRAMNA ÚVODNÍ STRANUZPRAVODAJSTVÍNÁŠ FacebookYOUTUBE KANÁLFOTOGALERIEDOPROVODNÉ AKCEPROGRAM FESTIVALU